Ved at anvende en ekstra beholder bytter I bare beholderen ud, når dasset er fyldt.
Dette er en ekstra beholder til Ecoteco EC2010X toilettet. Ved at anvende en ekstrabeholder bytter I bare beholderen ud, når dasset er fyldt, så kan affaldet efterkompostere, mens I fylder den næste beholder. Pointen er at restproduktet skal nå at blive til muld, som I kan bruge til jeres egen økologiske produktion af urter, blomster og grøntsager.
Bruges dasset bare om sommeren, når komposteringsprocessen sikkert at blive klar inden næste sommer, men med en ekstra beholder giver I formuldningen tid. God kompostering sker ikke i en håndevending, og frugtbar jord skal ikke stresses frem, og derfor anbefaler vi, at I anskaffer en ekstra beholder.
På den måde er det nemt at bytte den fyldte beholder med en tom og lade komposteringen fortsætte uden unødvendig tømning. Bruger I kun dasset om sommeren, anbefaler vi at tømme beholderen inden den nye sæson starter, da komposteringen så har haft ro til at foregå over længere tid.
”Kompakt pakket og alt var med”
”God kundeservice pr telefon. Leveringen kom til tiden. Alle materialer var inkluderet og var godt pakket.”
”Den kom til tiden, alle dele var med, det så godt ud.”
”At man får god vejledning i, hvordan man bedst forbereder grunden”
”At gulvbjælkerne, som huset står på, ligger øverst”
”Små detaljer i selve opsætningen ved vinduer og døre skal man selv finde ud af”